TPGA Turnuva Takvimi

TPGA SOUTH REGION 2012 TOURNAMENT SCHEDULE

TO REGISTER FOR EACH EVENT PLEASE CONTACT DAVID CLARE

ENTRY FEE PER EVENT OF 50TL PAYABLE ON THE DAY

EVERY TPGA MEMBER MUST PLAY IN AT LEAST FOUR EVENTS PER YEAR OTHERWISE WILL BE SUBJECT TO A PENALTY EQUALL TO THE ENTRY FEE OF THE EVENTS THAT THAT MEMBER HASNT PLAYED IN. PENALTIES WILL BE ADDED TO THE FOLLOWING YEARS MEMBERSHIP SUBSCRIPTION.

EACH EVENT IS STROKE PLAY AND ORDER OF MERIT POINTS WILL BE AWARDED.

THE LEADING PLAYER FROM THE NORTH REGION WILL QUALIFY FOR THE THREE MAN TEAM THAT WILL REPRESENT TURKEY IN THE PGA'S OF EUROPE TEAM CHAMPIONSHIP.

THE HIGHEST RANKED PLAYER IN THE TPGA CHAMPIONSHIPS THAT IS NOT ALREADY QUALIFIED WILL ALSO BE ELIGIBLE TO PLAY IN THE PGA'S OF EUROPE TEAM CHAMPIONSHIP.

MAY 2ND
MAY 30TH
JUNE 13TH
JUNE 27TH
AUGUST 8TH
AUGUST 22ND

5th & 6th SEPTEMBER TPGA CHAMPIONSHIPS - ANTALYA venue TBC

TPGA NORTH REGION 2012 TOURNAMENT SCHEDULE

TO REGISTER FOR EACH EVENT PLEASE CONTACT ANDREW MCNABOLA

ENTRY FEE PER EVENT OF 50TL PAYABLE ON THE DAY

EVERY TPGA MEMBER MUST PLAY IN AT LEAST FOUR EVENTS PER YEAR OTHERWISE WILL BE SUBJECT TO A PENALTY EQUALL TO THE ENTRY FEE OF THE EVENTS THAT THAT MEMBER HASNT PLAYED IN. PENALTIES WILL BE ADDED TO THE FOLLOWING YEARS MEMBERSHIP SUBSCRIPTION.

EACH EVENT IS STROKE PLAY AND ORDER OF MERIT POINTS WILL BE AWARDED.

THE LEADING PLAYER FROM THE NORTH REGION WILL QUALIFY FOR THE THREE MAN TEAM THAT WILL REPRESENT TURKEY IN THE PGA'S OF EUROPE TEAM CHAMPIONSHIP.

THE HIGHEST RANKED PLAYER IN THE TPGA CHAMPIONSHIPS THAT IS NOT ALREADY QUALIFIED WILL ALSO BE ELIGIBLE TO PLAY IN THE PGA'S OF EUROPE TEAM CHAMPIONSHIP.

APRIL 10TH IGK 
MAY 9TH KEMER
JUNE 14TH KLASSIS
JULY 20TH IGK
AUGUST 7TH KEMER
AUGUST 22ND KLASSIS

5th & 6th SEPTEMBER TPGA CHAMPIONSHIPS- ANTALYA venue TBC
ALO 145 SPORCU DANIŞMA HATTI BİLGİLENDİRME
2020-08-26

Antrenörlerin gelişimine katkı sağlamak ve çalışmalarına bilimin ışığı altında rehberlik etmek amacıyla hazırlanarak yürürlüğe giren yeni Antrenör Eğitimi Yönetmeliğine göre Antrenör Eğitim Sistemi Temel (Teorik) ve Uygulama Eğitimi olarak 2 aşamadan oluşmaktadır. Temel Eğitim uzaktan eğitim modeli ile Anadolu Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yürütülecektir. Temel Eğitimi ve Sınavı 90 gün olarak planlanmış olup 10 gün başvuru-2 ay 10 gün eğitim–10 gün sınav ve değerlendirme süreci olarak belirlenmiştir.  Antrenörlük mesleğine adım atmak isteyenlerin ve mevcut antrenör belgesinin kademesini yükseltmek isteyenlerden muafiyet hakkı bulunmayanların Temel Eğitim başvuruları 26 Ağustos-06 Eylül 2020 tarihleri arasında e-Devlet Kapısı-GSB-Spor Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilecektir.  Temel Eğitimde başarılı olan adaylar ilgili federasyonca açılacak olan uygulama eğitimine katılacak olup uygulama eğitimi ve sınavında başarılı olmaları halinde antrenör belgelerini alabileceklerdir.Detaylı bilgi için http://sporegitim.gsb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

2020-08-07

Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerine Öğrenci Alımı

Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerine ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarına Özel Yetenek Seçme Değerlendirme Sistemi ile 2020-2021 dönemi için öğrenciler alınacaktır. Akdeniz Üniversitesi Golf branşlarında faaliyet gösteren öğrencilere ek değerlendirmeler yapmaktadır. Federasyonumuz bünyesinde eğitimlerini tamamlamış ve/veya derece yapmış olan sporcularımızın bu haktan yararlanmaları için ilgili üniversitelerin internet sitelerinden takip etmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için http://www.akdenizsporbilimleri.com/ sayfasından ulaşabilirsiniz.     

 

Duyuruların Devamı İçin Tıklayın